خدمات تزریقات در منزل

خدمات تزریقات در منزل

تزریقات در منزل امدادتزریقات در منزل یکی از هزاران کاری است که می توانید در منزل به راحتی انجام داده و در وقت و زمانتان صرفه جویی کنید. دیگر نیاز نیست که وقت و هزینه تان را هدر دهید و تا بیمارستان برای یک تزریق بروید یا درگیر مسافت زیاد، یا ماندن در ترافیک و صف نوبت های طولانی شوید.

به طور حتم خیلی از شما خواهان استفاده کردن از خدمات تزریق در منزل هستید یا گاهی دوست دارید که این کار را خودتان یاد بگیرید و انجام دهید.

در ادامه این مقاله، ما به بررسی کامل تزریقات و نکاتی که باید راجب آن ها بدانید، می پردازیم. تنها کاری که شما باید انجام دهید این بوده که تا پایان مقاله با نگاه گرمتان ما را همراهی کنید.

به چه دلیل تزریقات در منزل بهتر است

افراد معمولا هر گاه که بیمار می شوند و به پزشک مراجعه می کنند، همیشه پزشک نیز برای آن ها چند سرم و آمپول تجویز می کند. شاید برای شما هم پیش آماده که باید در روزهای خاصی برای تزریقاتتان به بیمارستان بروید و این کار باعث می شود شما هزینه و زمانتان را تلف کنید.

از نظر ما تزریقات تنها در صورتی که خیلی واجب باشد، نیاز است که به بیمارستان مراجعه کرد. برای انجام تزریقات یا تعویض یک پانسمان ساده شما دیگر لازم نیست که مسافت طولانی را طی کنید و تنها کافی است که با تیم و کادر درمانی‌ خدماتِ تزریقات در منزل ، ارتباط برقرار کنید و فرد مورد نظرتان را استخدام نمایید.

تمامی این کارها با چند کلیک ساده انجام می شود و در این مورد نه شما هزینه ای زیاد صرف کردید و نه مسافت طولانی را طی کردید. این مزایا باعث شده است که خیلی از افراد تزریقات در منزل را مورد توجه قرار دهند.

موارد زیر از جمله خدماتی است که افراد در منزل انجام می دهند:

 • تجدید و تعویض پانسمان زخم
 • پانسمان زخم بستر
 • کشیدن بخیه ها
 • اکسیژن درمانی
 • نوار قلب
 • سونوگرافی
 • تزریقات سرم
 • تزریقات آمپول های وریدی و عضلانی
 • سنجش فشار خون

تعریف جامع از تزریقات

تزریقات بخشی از مراقبت های بهداشتی است و معمولا اولین درس پزشکی محسوب می شود که همیشه مورد توجه قرار می گیرد تا پزشکان و پرستاران و همچنین نیروهایی چون امدادگران بتوانند در آینده در این کار مهارت کافی را داشته باشند. معمولا برای تزریق دارو ها و واکسن به بدن از این روش استفاده می شود.

تزریق دارو باید به صورت کاملا بهداشتی و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شود زیرا اگر به صورت نادرست صورت بگیرد، ممکن است که برای فرد دچار خطر و حتی مرگ شود بنابراین دقت کنید که چه فردی را برای تزریقات در منزل استخدام می کنید.

تزریقات در منزل

انجام تزریقات در منزل برای همه افراد مناسب بوده اما برای سالمندان و بیمارانی که ناتوانی های جسمانی دارند، بیشتر مورد نیاز است. زیرا این افراد دارای شرایط خاص هستند و امکان جابه جایی آن ها به درمانگاه و ... بسیار سخت است. این تزریقات باید در منزل توسط فردی که در این زمینه تخصص دارد انجام شود.

نکاتی که باید در هنگام تزریقات در منزل رعایت کرد

همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم تزریقات در منزل یکی از روش های درمانی بوده که روز به روز بیشتر مردم به آن نیاز پیدا می کند و در نمونه گیری در آزمایش ها و حتی تزریقات کاربرد دارد.

اگر هم که تزریقات به صورت درست انجام نشود باعث می شود که جان فرد به خطر بیوفتد بنابراین نکاتی که ما برای تان در این زمینه بیان می کنیم را جدی بگیرید و رعایت کنید.

 • تمام وسایل لازم برای انجام تزریقات در دسترس باشند که این وسایل شامل: سرنگ ها، سرسوزن ها می شوند و دارو هایی که باید تزریق شود. پنبه و مواد ضد عفونی نیز باید همیشه با یک فرد تزریقاتی همراه باشد.
 • سرنگ و سرسوزن ها کاملا پلمپ شده باشند، حتما نیز قبل از تزریقات چک شود و هر گاه از سالم بودن آن ها اطمینان پیدا کردید، می توانید که کارتان را انجام دهید.
 • پس از انجام تزریقات، حتما سرنگ تزریق را دور بیندازید و از استفاده چند باره شدیدا خوداری کنید.
 • شستشوی صحیح دست ها پیش از انجام تزریق و بعد از آن را جدی بگیرید زیرا از نکات ضروری بوده. دستکش نیز یادتان نرود زیرا در مواردی که آلودگی مانند خون یا ترشحات بدن بیمار وجود دارد، به یاد داشته باشید هرگز نباید از دستکش مشترک برای تزریق به بیماران مختلف استفاده کرد.
 • اگر بیمار نیاز به تزریقات متعددی داشت، بهتر است هر بار ناحیه تزریق را عوض کنید. بر اساس تحقیقات علمی این کار بهتراست.
 • محل تزریق نباید دارای التهاب یا تورم یا مواردی این چنینی باشد.
 • بسیار مهم است که قبل از انجام تزریق، سابقه بیمار را در حساسیت پوستی و موارد دیگر برسی کنید.
 • به منظور حفظ حریم بیمار، لازم است تزریق را در اتاقی جدا انجام دهید و درمیان افراد دیگر این کار را نکنید.

خواهشا تمامی این موارد را رعایت کنید. زیرا دیده شده است که افرادی که در این زمینه مهارت کافی را نداشته اند، این کار را انجام داده اند و برای فرد دچار مشکلات شدند.

از همین رو توصیه ما به شما عزیزان این است که هرگز، دقت کنید هرگز کار تزریقات خود را به افراد بی تجربه و بی سابقه نسپارید.

حتما برای این کار با موسسات و مراکز درمانی معتبر در تماس باشید.

برای کدام رده سنی بیشتر تزریقات در منزل مناسب است

برای افراد سالخورده و مسن تزریقات در منزل بسیار مناسب است زیرا این افراد دچار مشکلات حرکتی هستند و برای رفت و آمد دچار مشکل می شوند. پس بهتر است که از از تزریقات در منزل استفاده کنند.

 بدین ترتیب دیگر نیازی به صرف هزینه‌ سایر اعضای خانواده، برای کار هایی نظیر رفت و آمد نیست و یا نیاز نیست که فرد سالخورده به مراکز درمانی و انجام امور مربوط به آن برود.

جایگاه تزریقات در منزل

تزریقات کار مهمی در امور بهداشت و سلامت بوده، که وظیفه بهیاران و پرستاران است. به دلیل این که امروزه در زمینه تزریقات افراد زیادی متقاضی می شوند؛ نیاز است که همه ما درباره آن بدانیم. ممکن است که برای شما نیز سوال باشد که از کجا مدرک انجام تزریقات را بگیریم و بتوانیم در آن مهارت پیدار کنیم در ادامه به شما می گوییم.

برای گرفتن مدرک تزریقات، باید که این کار را به صورت قانونی انجام دهید زیرا که این کار به مجوز وزارت بهداشت بستگی دارد و بدون مدرک نمی توان که کاری در این زمینه انجام دهید.

بعضی ها علاقمند به فعالیت در مراکز تزریقات هستند که این بسیار خوب است و از نظر ما بهتر است که همه ما این مهارت را بلد باشیم.

سعی کنید در یادگیری و گرفتن مدرک انجام کارهای تزریقات کوشا باشید، بیاموزید و اگر علاقه به این کار دارید سمتش بروید.

به دلیل آن که می خواهیم مقاله کاملی در این خصوص شرح در اختیارتان قرار بدهیم، به همین دلیل چند آموزش کوتاه برای تزریقات در جای جای بدن را به شما توضیح داده و امیدواریم مشکلتان را حل کرده و بتوانید از آن استفاده کنید.

آموزش تزریقات در جای جای بدن

دارو را به قسمت خارجی و بالایی تزریق کنید زیرا این گونه از ضربه خوردن به عصب جلوگیری می کند و درد کمتری را نیز تحمل خواهید کرد.

نقطه ای را که قرار است در آن دارو تزریق کنید, با پنبه الکلی پاک کنید و روی آن را مالش دهید تا نرم شوم و خون در آن قسمت جریان پیدا کند و از مرکز به حاشیه حرکت کنید.

سوزن را در زاویه ای مناسب  به داخل پوست فرو کنید.

(این آموزش تنها برای تزریقات عضلانی انجام می گردد.)

آموزش درست تزریقات در باسن

در یک حرکت تند، باید سوزن را به ناحیه باسن وارد کنید و حتما به یاد داشته باشید که حدودی تقریباً یک سوم سوزن باید خارج از بدن بماند. بعد از آن با آرامش تمام دارو را تزریق کنید. زیرا که این گونه برای بیمار مطلوب تر است و درد کمتری را تحمل می کند.

سرنگ را عقب و جلو نبرید و تکان ندهید و تنها آن را با یک دست کنترل کنید این کار درد کمتری را برای فرد به همراه دارد.

با الکل در مجاورت محل تزریق پوست را پاک کنید و سوزن را در یک حرکت درآورید و زخمی که به وجو آمد را، با دستمال خشک کنید. 

سوزن باید بسته شود و تمام ابزار باید به درستی دور ریخته شوند. دست ها را قبل و بعد از کار بشورید و اگر هم از دستکش استفاده می کردید آن را نیز دور بیندازید.

آفرین شما توانستید که انجامش دهید.

اگر بخواهید که به خودتان دارو تزریق کنید، باید چه نکاتی را مورد اهمیت قرار دهید

تزریق دارو به عضلات و دست، کار بسیار آسانی بوده و همانطور که به افراد متفاوت تزریق می کنید باید عمل کنید اما تزریقات به باسن خودتان بسیار مشکل است و به همین دلیل، می توانید از ران خود برای این کار استفاده کنید.

بنشینید و آرام باشید، خونسردی خود را حفظ کنید و هر گز استرس نگیرید زیرا این کار باعث هیجان گلبول های خونتان می شود و ممکن است که تزریقات برای شما درد آور شود.

بهتر است که به سوی حاشیه های ران تان تزریقات را انجام دهید. پاهای تان را آماده کنید و به قسمتی که می خواهید دارو را تزریق کنید الکل بزنید باید به صورت عمودی سوزن را وارد کنید. اگر پیدا کردن نقطه‌‌ای درست برایتان مشکل است یا خیلی لاغر هستید بهتره که یک تکه از پوست تان را بگیرید و دارو را در آن محل تزریق کنید؛ به همین سادگی.

 به این موضوع توجه کنید که فقط باید در محلی که ران تان چربی دارد دارو را تزریق کنید نه ماهیچه ها.

سخن آخر

اول از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید و نگاه گرمتان را با ما داشتید بسیار سپاس گذاریم ما سعی کردیم که در باره تزریقات در منزل هر چه می دانستیم با شما در میان بگذاریم و امید داریم که از این مقاله کاربردی راضی بوده باشید.

پیشنهاد ما این است که اگر وقت کافی دارید و به کار تزریقات علاقمند هستید حتما به صورت قانونی مدرک آن را بگیرید؛ زیرا این گونه نه تنها افراد، بلکه دوست و آشنا پیش شما برای تزریقات می آیند.

به نکاتی که گفتیم عمل کنید و آن ها را جدی بگیرید زیرا که باعث می شود که هم خودتان در سلامت کامل به سر ببرید و هم افراد دیگر.

تماس مستقیم